Meniul din cantinele școlare este elaborat în conformitate cu cantitatea necesară a nutrienților de bază, cât și de sezon. La fel este important și conținutul caloric al alimentației zilnice. Mâncărurile pentru copii, nu ar trebui să fie doar gustoase, ci și sănătoase.
Despre acest fapt pentru BTV a declarat Ivan Osoianu, directorul Întreprinderii Municipale “Aprovizionare”, care organizează mesele pentru elevi. În pregătirea meniului, produsele sunt alese conform unor cerințe speciale, în deosebi prospețimea acestora.
“Încercăm să facem meniul variat. Două zile pe săptămână – produse lactate, de asemenea sunt incluse cerealele, carnea și peștele. Există o instrucțiune din partea Ministerului Sănătății din anul 2016, în care totul este indicat. Anterior, au cerut un meniu doar cu valoare calorică, acum este necesară și prezența vitaminelor. Fiecare gram este notat. Avem doi specialiști care alcătuiesc meniul și monitorizează respectarea tuturor cerințelor. Meniul este elaborate pentru 4 săptămâni și este aprobat împreună cu Centrul de Sănătate Publică. “
În cinci din cele 26 de instituții de învățământ din otraș, este adusă mâncare deja pregătită.
” În oraș, în total, există 26 de gimnazii și licee, în 5 dintre ele, blocurile alimentare nu funcționează. Pentru ele există o livrare de produse alimentare gata preparate. Copiii nu rămân flămânzi. În unele cantine, din cauza stării avariate a bucătăriilor, este imposibil de gătit. În astfel de situație este gimnaziului nr.15. Nu există nici clasele întîi, a II sau a III, iar în a IV studiază, doar 20 de copii”.Pentru aproximativ 7 mii de copii din Bălți, zilnic se oferă mic dejun și prânz gratuit.

Cmentariile sunt închise