VOR SĂRBĂTORI TREI ZILE LA RÂND. CE SPUN PĂRINȚII COPIILOR NĂSCUȚI PE DATA DE 29 FEBRUARIE

Își vor sărbători ziua de naștere odată la patru ani. Este vorba despre cei nouă bebeluși, care au văzut lumina zilei în data de 29 februarie la Centrul Perinatologic din Bălți.

Moașa superioară din cadrul Centrului, Lilia Prisăcaru, a spus că micuții sunt absolut sănătoși. Unul dintre ei chiar s-a grăbit să vină pe lume, anume în această zi.

Pe data de 29 februarie s-au născut 9 copilași, patru fetițe și cinci băiței. Cu toții se simt bine. S-a născut și unul mai grăbit, de doar 36 de săptămâni. Acesta are o greutate de aproape două kilograme și este sănătos”.

Numerologii sugerează că cei născuţi înainte de amiază la 29 februarie ar trebui să sărbătorească ziua de naştere la 28 februarie, pe când cei născuţi în după-amiaza şi seara zilei de 28, ar trebui să sărbătorească ziua lor specială la 1 martie. Părinții sunt de altă părere și spun că vor sărbători trei zile la rând.

Eu am vrut pe 1 martie, dar când am fost la medicul de familie, soțul a spus în glumă că voi naște pe 29 februarie. O să începem să sărbătorim pe 28 februarie la ora opt dimineața și vom continua până pe data de întîi martie, la ora patru și cincisprezece minute”.

Vom sărbători pe 29 pentru că pe 1 martie este ziua tăticului”.

Eram prezent când a născut soția, ieri, la ora 12:36. Vom sărbători trei zile, pe 28 și pe 29 februarie și pe 1 martie”.

29 februarie este a 60-a zi a calendarului gregorian, care apare doar în anii bisecţi.

În lume sunt peste patru milioane de oameni care își marchează ziua de naștere o dată la patru ani.

Cmentariile sunt închise

Hide picture