CIUBAŞENCO A PREZENTA LA CEC PESTE 25 DE MII DE SEMNĂTURI

Dumitru Ciubaşenco, candidatul Partidului Nostru înaintat pentru alegerile preşedintelui din 30 octombrie, a prezentat  joi, 22 semptembrie Comisiei Electorale Centrale peste 25 de mii de semnături colectate pe întreg teritoriul ţării, pentru a fi înregistrat în cursa electorală.

După verificarea semnăturilor, CEC va lua o decizie cu privire la înregistrarea lui Dumitru Ciubaşenco în cursa electorală. În procesul de numărare a listelor cu semnături, Ciubaşenco a făcut un şir de declaraţii pentru presă.

DUMITRU CIUBAŞENCO, CANDIDAT PN

Noi am colectat  25 de mii de semnături. Aproape 900 de liste de subscribţie din 32 de unităţi de nivelul do, inclusiv municipiul Bălţi, Municipiul Chişinău, UTA Gagauz Yeri şi 29 de raioane. Din 26 de raioane au fost colectate 600 de semnături aşa cum prevede legea.

 În decursul campaniei de colectare a semnăturile, Ciubaşenco a declarat că  au fost cheltuiţi aprope 470 de mii de lei din cei 560 de mii  alocaţi din fondul special oferit de CEC. Banii  au  fost gestionaţi pentru materiale informaţionale, combustibili şi promovarea  acţiunii de colectare pe reţelele de socializare.Ciubaşenco le-a mulţumit tuturor celor care au contribuit şi semnat pentru candidatura sa.

DUMITRU CIUBAŞENCO, CANDIDAT PN

Vreau să le mulţumesc tuturor colectorilor şi cetăţenilor care au semnat pentru candidatura mea. Ei au făcut-o sincer nesiliţi de nimeni. Suntem siguri că ei vor vota pentru candidatul Partidului Nostru.

De asemenea candidatul Partidului Nostru a  precizat care va fi logo-l său în buletinul de vot.

DUMITRU CIUBAŞENCO, CANDIDAT PN

Simbolul electoral în buletinul de vot  va fi un pătrat  care va cuprinte  numele Renato Usatîi. Acum aaşteptăm decizia CEC cu privire la înregistrarea candidatului.

Dumitru Ciubaşenco a reiterat că decizia sa de a dizolva parlamentul  rămâne neschimbată. El a spus că proiectul decretului este gata și va fi prezentat  după începerea campaniei

DUMITRU CIUBAŞENCO, CANDIDAT PN

Noi avem un plan de acţiuni  şi program, care este cunoscut tuturor. Ea constă în decretul preşedintelui cu privire la dizolvarea Parlamentului şi stabilirea date  alegerilor anticipate.  Noi mergen  la aceste alegeri ca într-o oparţiune specială. Noi vom învinge. 

Citește și

Comentariile sunt închise

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. AcceptăAflă mai multe

Hide picture