În piețele din municipiul Bălți vopselele pentru ouăle de Paști sunt la mare căutare. Comercianții au pus în vânzare vopsele de diferite culori și nuanțe, iar pentru cei care aleg să-i uimească pe cei dragi, diverse decorații și abțibilduri.
Cea mai ieftină alternativă rămân totuși vopselele. Prețul acestoa pornește de la doi lei și crește în funcție de calitatea și cantitatea lor.
„Acestea costă 5 lei, sunt cinci culori, roșu, albastru, verde, galben și portocaliu. În pachețel sunt 5 pliculețe, iar cu un pliculeț putem vopsi zece ouă”.
Ca în fiecare an, cele mai solicitate culori rămân roșu și vișiniu.
„Cel mai mult cumpără culoarea roșie și vișinie închisă. Tot sezonul cât se recomandă comercializarea produselor de Paști, vindem aceste culori și nu altele mai aprinse”.
Pentru cei care obișnuiesc să folosească numai ingrediente naturale, venim cu câteva sfaturi.
Puteți vopsi ouăle de Paști în diferite nuanțe de roșu folosind coji de ceapă roșie. Curățați ceapa cu o seară mai devreme, puneți cojile în apă și le lăsați la înmuiat 12 ore. A doua zi fierbeți ouăle pentru Paști 10-15 minute împreună cu cojile de ceapă și 1 lingură de oțet pentru a fixa culoarea, după care le mai lăsați în lichid pâna când obțineți nuanța dorită.
Roșul inchis il obțineți pentru vopsirea oualor de Paști cu ajutorul sfeclei roșii, iar pentru nuanțe catifelate de ciocolată, folosiți cafea.
REPORTER: NATALIA TOCARCIUC
IMAGINE: PAVEL LUCHIAN
MONTAJ: CHIRA BATRANAC
Comentariile sunt închise